nall.pl

Atrakcyjne wnętrza

daszek nad drzwi
Dom

Czy daszek nad drzwi to dobre rozwiązanie? Gdzie się sprawdzi?

Daszek nad drzwiami nie jest czymś niezbędnym, ale po jego zamontowaniu można szybko się przekonać, że stanowi praktyczne rozwiązanie. Zadaszenie przed wejściem zapewnia skuteczną ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych w postaci deszczu i śniegu, promieniowania słonecznego. Może zabezpieczyć również przed podmuchami wiatru. Bez daszku trzeba liczyć się z tym, że drzwi będą bardziej narażone na zniszczenia i zabrudzenia. Może być on wykonany z rozmaitych materiałów. W sprzedaży są zadaszenia poliwęglanowe, szklane, drewniane, stalowe itd. Nie ma problemu z dopasowaniem właściwego daszku do swoich potrzeb i preferencji, stylistyki budynku, architektury ogrodowej.

Gdzie idealnie sprawdzi się zadaszenie nad drzwi?

Jest wiele miejsc, które idealnie nadają się do zamontowania daszku. Przyda się on przede wszystkim:

  • Nad oknem

Okno najczęściej nie wymaga zadaszenia, ale rozwiązanie to ma wiele zalet, w niektórych sytuacjach staje się wręcz konieczne. Świetnym przykładem jest okno od strony południowej, narażone na działanie intensywnego promieniowania słonecznego. Zimą jest to oczywiście bardzo korzystne ze względu na możliwość przeniknięcia promieni słońca do wnętrz, które dostarczają dodatkowe ciepło. Problem pojawia się latem, gdyż dochodzi do nadmiernego nagrzewania pomieszczeń. To z kolei przekłada się na dyskomfort i zwiększa koszty związane z użyciem klimatyzacji. Można jednak temu skutecznie zaradzić, idealnie nadaje się do tego daszek.

Kolejną korzyścią będzie zapewnienie ochrony przed opadami atmosferycznymi, czyli przed deszczem i śniegiem. Zadaszenie chroni elementy wyposażenia wnętrz przed działaniem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego, które doprowadza między innymi do blaknięcia kolorów. Oczywiście zawsze trzeba pamiętać o tym, aby dobrać odpowiedni daszek. W przeciwnym razie dojdzie do zbyt mocnego ograniczenia dostępu światła do pomieszczeń. Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest montaż zadaszenia wykonanego z transparentnego materiału typu poliwęglan.

  • Nad drzwiami

Zadaszenie najczęściej spotyka się nad drzwiami wejściowymi. Nie trzeba martwić się o zmokniecie po opuszczeniu domowego zacisza. Wejście do budynku będzie także chronione przed zabrudzeniami, śniegiem. Warto również mieć na uwadze, że wielu producentów drzwi zastrzega sobie zachowanie gwarancji wyłącznie w przypadku zamontowania zadaszenia. Ma to na celu zabezpieczenie ich przed szeregiem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Można wobec tego powiedzieć, że daszek nad drzwi z rynną jest nie tylko mile widziany, ale wręcz niezbędny.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż zadaszenia nad drzwi?

Na wygląd budynku wpływa wiele czynników, wśród których znajduje się także daszek. Zwiększa on funkcjonalność domu. Może pełnić również funkcję dekoracyjną w zależności od wybranego daszku. W sprzedaży znajdują się zadaszenia ozdobne, które odznaczają się wysokimi walorami estetycznymi. Daszek skutecznie chroni elewacje przed zabrudzeniami, promieniowaniem słonecznym, gradem. Można wobec tego liczyć na to, że będzie się on idealnie prezentować przez długi czas. Wydłuży się również okres żywotności materiałów wykończeniowych. Trzeba pamiętać o tym, że silne opady deszczu i intensywne gradobicie mogą przyczynić się do powstania większych lub mniejszych zniszczeń na drzwiach. Warto wobec tego je zabezpieczyć za pomocą odpowiedniego zadaszenia. Skutecznie spełnia ona swoje zadanie. Nawet najdroższe i najtrwalsze drzwi nie są w stanie długotrwale opierać się bezpośredniemu działaniu czynników zewnętrznych.

Jakie zalety ma montaż zadaszenia nad wejściem do budynku?

Problemem są także zalegające przed wejściem kałuże i zabrudzenia, które łatwo przedostają się do wnętrza budynku. Nie trzeba jednak się tym przejmować, jeśli nad drzwiami pojawi się daszek. Wejście pozostanie czyste, zniknie również problem ze śliską nawierzchnią na skutek zamarzania wody. Mając daszek, wycieraczka pozostanie czysta, nie będzie także problemu z ptasimi odchodami. Daszka nie trzeba pielęgnować, a jakiego zakup to jednorazowa inwestycja. Nie będzie żadnych trudności z otwieraniem drzwi po spadnięciu obfitych opadów śniegu ani konieczności odśnieżania wejścia. Zadaszenia nad drzwiami przekłada się na większe bezpieczeństwo. Schody przestaną stanowić zagrożenie, nie będą także wymagać częstego czyszczenia. Daszek nad drzwiami stanowi wobec tego dużą wygodę. Wybór jest ogromny, więc nie ma problemu z dobraniem odpowiedniego zadaszenia do stylu i architektury budynku. Znajdzie się coś w wersji zarówno klasycznej, jak i nowoczesnej.

Co przemawia za daszkiem nad drzwiami wejściowymi?

Montaż daszku nie wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Jest to inwestycja na wiele lat. Można kupić gotowe zadaszenie lub zlecić jego wykonanie na zamówienie. Nie powinno być również żadnego problemu z samodzielnym montażem. Do zainstalowania daszku potrzebne są przede wszystkim kołki rozporowe. Używa się także wkrętów, kotwy montażowej i podstawowych narzędzi służących do wywiercenia niezbędnych otworów. Muszą one zostać wykonane w elewacji, aby możliwe stało się przymocowanie konstrukcji do budynku. Bardzo ważne jest to, aby nie było żadnych szczelin, woda przedostanie się przez najmniejsze otwory. Trzeba wobec tego wszystko dobrze uszczelnić, aby uchronić się przed przeciekami.

Jaki wybrać daszek nad drzwi?

W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów zadaszenia. Można wybrać modele ze stali, niezwykle wytrzymałe. Stalowy daszek posłuży przez wiele lat w niezmienionym stanie, ale trzeba liczyć się z jego większą wagą i masywnością. Będzie odpowiedni do nowoczesnego budynku. Bardzo eleganckie są daszki szklane, niestety podatne na zabrudzenia. Nie sprawdzają się w miejscach narażonych na działanie intensywnego promieniowania słonecznego. Lekkie i estetyczne są zadaszenia aluminiowe, niestety mniej odporne niż modele stalowe. Świetną opcją będą daszki poliwęglanowe. Na ich korzyść przemawia atrakcyjna cena, łatwy montaż. Można też liczyć na dużą wytrzymałość, świetną przepuszczalność światła i mnogość kolorów.


 Partnerem artykułu jest metal-gum.com