nall.pl

Atrakcyjne wnętrza

Dom

Jakie donice wybrać do salonu?

Piękne i zadbane rośliny, idealnie dopasowane do wnętrza to naprawdę piękny dodatek, który jest w stanie znacząco wpłynąć na zmianę otoczenia (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Najwięcej roślin zawsze znajduje się w salonie. Jak zatem dobrać najlepszą doniczkę, by pasowała do wnętrza, a przy tym roślina miała w niej najlepsze warunki do rozwoju?

Co warto mieć na uwadze, wybierając doniczkę do salonu?

Tak naprawdę jest wiele istotnych kwestii (nie tylko wygląd), na które należy zwracać uwagę, wybierając doniczkę do salonu. Ważna jest przede wszystkim jej pojemność – jeżeli będzie zbyt mała, roślina nie będzie miała odpowiednich warunków do rozwoju. Wbrew pozorom zbyt głęboka też nie przyniesie wiele korzyści. W takim przypadku system korzeniowy ulegnie zbyt dużemu rozrostowi, przez co pojawią się problemy z systematycznym kwitnieniem rośliny.

Dobra doniczka musi posiadać również specjalne otwory odpływowe, przez które będzie uchodził nadmiar wody. Jeżeli ich nie ma, za to doniczka pasuje i do salonu i do rośliny która się w niej znajdzie, chroniąc system korzeniowy przed gniciem i obumarciem, koniecznie należy zastosować na jej dnie warstwę drenażu.

Jaki materiał na doniczkę do salonu sprawdzi się najlepiej?

Wbrew panującemu przekonaniu, wybór materiału na doniczkę do salonu jest naprawdę bardzo ważny. W tym przypadku należy kierować się typem rośliny, która zostanie w niej umieszczona. Oczywiście warto również zadbać o to, by pod względem kolorystyki i wzornictwa donica pasowała do wystroju salonu.

Rośliny kwitnące najlepsze warunki do rozwoju będą miały w donicach wykonanych z drewna i ceramiki. W tym przypadku należy raczej zrezygnować z modeli plastikowych, nawet jeżeli ich wielkość jest odpowiednia, a stylistyka ciekawa. Takie materiały sprawdzą się również przy roślinach o rozbudowanych systemach korzeniowych (tu dodatkowo należy również pamiętać o doborze odpowiedniej głębokości doniczki).

Przy kaktusach i sukulentach można pozwolić sobie na kierowanie się własnymi preferencjami. Są to rośliny praktycznie niewymagające i odporne na wiele czynników, dlatego w tym przypadku wybór doniczki nie ma większego znaczenia.

Dopasowanie doniczki do charakteru wnętrza

Choć w wyborze doniczki do salonu należy kierować się przede wszystkim potrzebami roślin, warto dodatkowo zadbać również o to, by ich wygląd komponował się harmonijnie z wystrojem salonu. Wybór donic na rynku jest obecnie na tyle szeroki, że ze znalezieniem tej odpowiedniej nie powinno być większych trudności.