nall.pl

Atrakcyjne wnętrza

paliwa stałe
Dom

Paliwa stałe w dobie walki o czyste powietrze – ekogroszek alternatywą?

Początek sezonu grzewczego każdego roku wywołuje temat rodzaju ogrzewania budynków i mieszkań. Zmieniają się technologie, zmieniają się trendy, ale również wymagania i przepisy odnośnie stosowanego paliwa. Jak ta tle innych źródeł jawi się węgiel – ekogroszek?

Do najpopularniejszych nośników energii cieplnej wciąż należy węgiel. Kojarzenie go wyłącznie ze smogiem jest sporym nadużyciem, taka opinia jest nieuzasadniona. Oczywiście, opalanie węglem może stanowić nie lada kłopot dla środowiska, lecz jedynie w przypadku stosowania surowca bardzo niskiej jakości. Obecnie obowiązujący normy w zasadzie wykluczają legalne spalanie węgla o niskim standardzie środowiskowym.

Przepisy i normy, a popyt na węgiel – ekogroszek

Biorąc pod uwagę względy ekonomiczne, praktyczne i ekologiczne sytuacja na rynku paliw stałych jest dynamiczna. Praktyczny i relatywnie niedrogi do niedawna gaz przesunął się w tej hierarchii wyraźnie na dalszą pozycję pośród najpopularniejszych źródeł ciepła. Również modne w ostatnich latach dążenie do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych nie daje pełnej gwarancji, że na przykład fotowoltaika zapewni nam dostateczną ilość ciepła.

W tej sytuacji najbardziej stabilnym paliwem wydaje się węgiel w swojej najszlachetniejszej formie czyli węgiel – ekogroszek, który na należną mu opinię i popularność pracuje od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Ekogroszek – co to właściwie jest?

Węgiel ekogroszek to starannie wyselekcjonowany i pozbawiony zbędnych i szkodliwych produktów ubocznych takich jak przede wszystkim miał. Wytwarzany jest z wysokokalorycznych gatunków, co sprawia, że jego wydajność jest niezwykle wysoka, a emisyjność przy jego spalaniu bardzo niska. Ten rodzaj paliwa cieszy się również zainteresowaniem ze względów użytkowych i estetycznych. Sprawia użytkownikom niewiele problemów ponieważ po spalaniu pozostaje niewiele popiołu, więc kotłownia pozostaje czysta. 

Pełną wydajność i skuteczność ekogroszku możemy uzyskać jedynie przy wykorzystaniu specjalnych kotłów z podajnikiem. Dzięki zastosowanej technice spalania możemy optymalnie wykorzystać potencjał kaloryczny, unikając niepotrzebnych strat i generowania kosztów, jak i straty czasu i własnej energii w kotłowni.

Węgiel ekogroszek dostępny na rynku, oferowany jest klientom w luźnej formie lub pakowany w estetyczne, wygodne w przechowywaniu worki. 

Obecnie większość samorządów stawia na ochronę środowiska, a co za tym idzie korzystając z obowiązujących przepisów dopuszcza ścisłą kontrolę wykorzystywania paliw. Ekogroszek to pewne i bezpieczne źródło ciepła.