nall.pl

Atrakcyjne wnętrza

sposoby na przechowywanie drewna na opał
Dom

Poznaj 4 sprawdzone sposoby na przechowywanie drewna na opał

Żeby właściwie pełniło swoją funkcję, drewno opałowe musi być odpowiednio przechowywane. Poznaj 4 sprawdzone sposoby na sezonowanie drewnianych polan!

Sposób 1 – regały na drewno

Prostym sposobem na przechowywanie są regały na drewno. Niekiedy producenci wyposażają je w koła, dzięki którym regały zyskują mobilność na twardej i równej powierzchni. W ten sposób można przechowywać drewno na tarasie. Niekiedy takie gotowe regały sprzedawane są w komplecie z pokrowcami. Pokrowce można nałożyć na drewno zgromadzone na regale, chroniąc je tym samym przed przemoczeniem przez ulewne deszcze czy topniejący z czasem śnieg. Wybierając regał z pokrowcem, należy zwrócić uwagę na szczeliny wentylacyjne w materiale – są one niezbędne, żeby ułatwić odprowadzanie wilgoci z zakrytego regału.

Sposób 2 – stojaki do wnętrz

Bardzo wdzięcznym i najwygodniejszym chyba sposobem przechowywania drewna jest gromadzenie go w pobliżu kominka, wewnątrz domu. Doskonale sprawdzają się tu różnego rodzaju stelaże. Produkty wysokiej jakości, takie jak np. metalowe stojaki na drewno Pekabet z odpornej na korozję stali korteńskiej, nadają się do przechowywania polan nie tylko w domu, ale także na zewnątrz, np. na tarasie. Takie regały można ustawić na podłodze, ale równie dobrze zawiesić je na ścianie budynku przy pomocy odpowiednio trwałych i wytrzymałych mocowań.

Sposób 3 – ułożenie drewna przy ścianie domu

Jednym z najbardziej naturalnych, a przy tym najczęstszych sposobów na przechowywanie drewna opałowego jest jego składowanie go przy ścianie domu. Dach budynku, który zwykle wystaje poza jego obrys, chroni szczapy przed przemoczeniem. Układając drewno w odległości 10-15 cm od ściany zewnętrznej, zapewniamy mu odpowiednią wentylację pionową. Jeśli dodatkowo zapewnimy drewnu wentylację od dołu (np. przy pomocy stelażu z europalet), możemy mieć niemal stuprocentową gwarancję, że nasze drewno na opał będzie doskonale się sezonowało. Warto zaznaczyć, że najlepszą opcją jest wybór południowej ściany budynku. Oczywiście wschodnia czy zachodnia również się sprawdzi, unikać należy jedynie kierunku północnego.

Sposób 4 – drewutnia

Świetną alternatywą dla układania drewna przy ścianie domu jest drewutnia. Oczywiście, żeby ją zbudować, trzeba dysponować pewnymi wolnymi środkami finansowymi, a także przestrzenią na zewnątrz budynku. Warto również wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy, które nakazują przechowywanie drewna w określonej odległości od granicy działki.

Drewutnia może przyjąć rozmaite formy. Dość ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest postać niewielkiego budynku z ażurowymi ścianami w części przeznaczonej na przechowywanie drewna oraz z pełnymi w części, która może służyć jako domek narzędziowy. Drewutnia może być również skromniejsza i składać się z podstawy, ażurowych ścianek bocznych i tylnej oraz z zadaszenia.