nall.pl

Atrakcyjne wnętrza

sterowanie oświetleniem zewnętrznym
Dom

Inteligentne sterowanie oświetleniem zewnętrznym – na jakie rozwiązania warto się zdecydować?

Inteligentne oświetlenie to nowoczesna i praktyczna opcja, która znakomicie funkcjonuje także na zewnątrz budynków. Poznaj rozwiązania z zakresu inteligentnego sterowania oświetleniem w ogrodzie, które dostępne są obecnie na rynku i dowiedz się, dlaczego warto po nie sięgnąć, a także gdzie szukać sprawdzonych, niezawodnych produktów!

Inteligentne oświetlenie zewnętrzne – co to znaczy?

Inteligentne oświetlenie to ogólne sformułowanie, które obejmuje szereg różnych rozwiązań z zakresu automatyki, związanych ze sterowaniem oświetleniem w domu lub poza nim. Inteligentne oświetlenie zewnętrzne może obejmować takie części posesji jak ogród, taras, podjazdy, schody, garaże, altany czy wiaty.

Rozwiązania w zakresie inteligentnego oświetlenia zewnętrznego

W skład instalacji inteligentnego oświetlenia zewnętrznego mogą wchodzić między innymi czujniki ruchu i automaty zmierzchowe włączające światło w odpowiednich momentach, systemy pozwalające na zdalne sterowanie oświetleniem w ogrodzie (na przykład z telefonu) czy dodatkowe urządzenia umożliwiające kontrolę parametrów światła (takie jak ściemniacze oświetlenia).

Inteligentne oświetlenie z czujnikami zmierzchu i ruchu

Inteligentne oświetlenie zewnętrzne często jest łączone z automatami zmierzchowymi oraz czujnikami ruchu. Automaty zmierzchowe pozwalają na uruchamianie oświetlenia dopiero w momencie, gdy jasność światła dziennego spada poniżej pewnego ustalonego poziomu. Czujniki ruchu natomiast umożliwiają włączanie światła wtedy, kiedy w strefie objętej działaniem urządzenia pojawia się ruch. Obydwa te rozwiązania pozwalają oszczędzać energię elektryczną, ponieważ sprawiają, że światło jest włączane wyłącznie wtedy, gdy jest naprawdę potrzebne. Zarówno automaty zmierzchowe, jak i czujniki ruchu mogą być łączone w obrębie jednej instalacji inteligentnego oświetlenia zewnętrznego.

Zdalne sterowanie oświetleniem w ogrodzie

Zdalne sterowanie oświetleniem zewnętrznym można realizować na kilka sposobów:

  • poprzez odpowiednio dobrane sterowniki oświetlenia połączone ze źródłami światła i wyposażone w interfejs użytkownika,
  • przez moduł centralny automatyki domowej podłączony do sterownika oświetlenia zewnętrznego,
  • za pomocą telefonu z odpowiednią aplikacją, przeznaczoną do zdalnego sterowania oświetleniem w ogrodzie (oraz innymi elementami systemu automatyki domowej, które są wyposażone w odpowiednie moduły komunikacji bezprzewodowej),
  • korzystając z pilota, łączącego się drogą radiową z modułem komunikacji bezprzewodowej w sterowniku oświetlenia zewnętrznego,
  • za pomocą przycisków z przekaźnikami (umieszczonych w różnych miejscach, ale pozwalających na kontrolowanie tego samego obwodu).

Warto wspomnieć, że sterowanie oświetleniem z telefonu możliwe jest również w sposób bezpośredni, jeżeli korzysta się ze źródeł światła wyposażonych w moduł komunikacji bezprzewodowej (na przykład z inteligentnych żarówek LED).

Kontrola parametrów inteligentnego oświetlenia

Instalacje inteligentnego oświetlenia zewnętrznego mogą być nie tylko włączane i wyłączane – przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu umożliwiają też precyzyjne kontrolowanie natężenia światła oraz jego barwy. W tym celu stosuje się specjalne urządzenia, takie jak ściemniacze oświetlenia czy żarówki LED RGB. Ściemniacze oświetlenia umożliwiają regulowanie jasności światła, co pozwala dostosować je do aktualnie panujących warunków oświetleniowych oraz bieżących potrzeb użytkownika, natomiast zastosowanie specjalnych żarówek LED RGB oraz odpowiedniego kontrolera daje możliwość regulowania również barwy światła.

Kiedy warto wybrać poszczególne wersje inteligentnego oświetlenia?

Najlepiej dostosowywać wybierane opcje do indywidualnych potrzeb domowników oraz konkretnego zastosowania. Przykładowo ściemniacze oświetlenia czy żarówki z możliwością zmiany barwy znakomicie sprawdzą się przy oświetleniu dekoracyjnym, a także na tarasach czy w altankach. Oświetlenie z automatem zmierzchowym i czujnikami ruchu doskonale nadaje się dla osób, którym zależy na oszczędzaniu energii elektrycznej. Natomiast zdalne sterowanie oświetleniem z telefonu to przydatna opcja na przykład w momencie, gdy domownicy często wyjeżdżają i planują korzystać z funkcji symulacji obecności. Warto pamiętać, że różne rozwiązania z zakresu inteligentnego oświetlenia zewnętrznego można łączyć, uzyskując jeszcze lepsze efekty.

Inteligentne oświetlenie zewnętrzne marki F&F

Inteligentne oświetlenie zewnętrzne F&F to rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają elastycznego, wygodnego i niezawodnego systemu obsługi świateł ogrodowych. W ofercie marki dostępny jest szeroki wybór rozwiązań umożliwiających stworzenie kompleksowej instalacji inteligentnego oświetlenia zewnętrznego. Asortyment F&F obejmuje między innymi wysokiej klasy sterowniki oświetlenia, automaty zmierzchowe, czujniki ruchu, ściemniacze oświetlenia, przekaźniki, piloty, przyciski oraz inne produkty, dzięki którym możliwe jest łatwe zbudowanie systemu przystosowanego do twoich potrzeb.

Dlaczego warto wybrać inteligentne oświetlenie F&F?

Marka F&F jest wiodącym producentem na polskim rynku automatyki budynkowej. Na tle konkurencji wyróżnia się przede wszystkim wysoką jakością prezentowanych artykułów oraz systemów: produkty tej firmy są zawsze dobrze przemyślane, starannie zaprojektowane i perfekcyjnie wykonane przy użyciu najlepszych materiałów. Dzięki temu sięgając po inteligentne oświetlenie F&F, możesz mieć pewność, że wybierasz sprawdzone, niezawodne, komfortowe i trwałe rozwiązanie, które będzie bezproblemowo funkcjonować przez długi czas. Dodatkowo klienci mogą liczyć również na fachową i kompetentną obsługę, a także łatwy dostęp do wszystkich danych technicznych, instrukcji użytkowania oraz certyfikatów bezpieczeństwa i jakości.