nall.pl

Atrakcyjne wnętrza

jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia
Wnętrza

Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia – elegancki żywopłot

Płot pełni nie tylko rolę funkcjonalną, odgradzając ogród od hałasu ulicy czy zbyt ciekawskich spojrzeń, ale również może być wspaniałą ozdobą ogrodu, jeżeli zdecydujemy się na ogrodzenie w formie żywopłotu. Granice posesji, pól czy dróg od wieków są obsadzane szpalerami drzew, ale jakie gatunki najlepiej nadają się na żywopłot w miejskim albo podmiejskim ogrodzie?

Ogród w starym stylu

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że ogrodzenie obsadzone drzewami lub krzewami prezentuje się znacznie lepiej, niż te standardowo stawiane, z plastikowej siatki. Warto wiedzieć również, że są gatunki drzew łatwiejsze i trudniejsze w pielęgnacji i formowaniu, dlatego przed decyzją należy zapoznać się z wymaganiami glebowymi, tempem wzrostu i innymi informacjami. Ogrodzenie z drzew nie tylko ładnie wygląda i skutecznie odcina ogród od ulicy czy innych posesji, ale także może być schronieniem dla pożytecznych gatunków ptaków i owadów, wprowadzając trochę dzikiej przyrody do naszego najbliższego otoczenia. Już sama obecność drzew zmienia charakter ogrodu, a dzięki zadbanemu żywopłotowi i kwitnącym na przemian od wiosny do jesieni kwiatom możemy stworzyć staroświecki, malowniczy zakątek, idealny zażywania codziennej dawki świeżego powietrza.

Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia – gatunki drzew liściastych

Jeżeli zastanawiasz się, jakie gatunki drzew liściastych nadają się na obsadzenie ogrodzenia, warto sięgnąć po te wykorzystywane tradycyjnie do tego celu – głogi, graby, buki czy wierzby. Głóg rośnie dość wolno, jednak nie ma wysokich wymagań glebowych, a dodatkowo jest kolczasty, co znacznie utrudnia jego sforsowanie lub zniszczenie ludziom i zwierzętom. Również żywopłoty z wierzby nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, a cechują się bardzo szybkim wzrostem oraz efektownym wyglądem.

Graby oraz buki są często wybieranymi gatunkami na żywopłot, z uwagi na łatwość uprawy i szybki wzrost. Dobrze radzą sobie nawet w zacienionym miejscu, przy czym bardziej znaczący niedobór światła lepiej znoszą graby, jednak warto wiedzieć, że mają one wyższe wymagania glebowe niż wcześniej wymienione gatunki czy rośliny iglaste. Zarówno graby, jak i buki, potrzebują żyznej i wilgotnej gleby.

Jakie rośliny iglaste nadają się na żywopłot?

Decydując się na żywopłot z drzew iglastych, warto rozważyć posadzenie świerków, które można dobrać w wielu wariantach kolorystycznych, od ciemnozielonych po prawie błękitne. Świerki mają niskie wymagania glebowe, dają się formować, ale mają dość rozłożysty pokrój. Gęsty żywopłot możemy uformować również z kosodrzewiny, wyjątkowo odpornej na niekorzystne warunki środowiskowe górskiej odmiany sosny.

Świetnym wyborem na obsadzenie ogrodzenia są także gęste iglaste krzewy, takie jak jałowiec chiński, czy odmiany jałowca o interesującym, niebieskim zabarwieniu igieł. Tradycyjnie na żywopłoty wykorzystuje się również cisy, które potrzebują wilgotnego i żyznego podłoża, ale wyjątkowo pięknie się prezentują, z ciemnozielonymi igłami i jaskrawoczerwonymi owocami. Właściciele zwierząt powinni jednak pamiętać, że cis jest silnie trujący w przypadku spożycia.