nall.pl

Atrakcyjne wnętrza

Wnętrza

Sposoby na powiększenie pokoju

Wiele osób ceni sobie obecnie przestrzeń i minimalizm. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na wielki dom lub mieszkanie o bardzo dużej powierzchni. Istnieje jednak wiele sposobów na to, być optycznie i fizycznie zwiększyć powierzchnię. Warto zatem dowiedzieć się, jak powiększyć pokój.

Sposoby na powiększenie pokoju

Wbrew pozorom, optycznie powiększenie pokoju nie jest trudne. Wystarczy zastosować kilka sprytnych sztuczek, takich jak: dobranie odpowiednich kolorów, prawidłowe ustawienie lustra, dobrze dobrane meble oraz dopływ światła, by powierzchnia pomieszczenia wizualnie stała się większa. Wcale nie trzeba przeprowadzać generalnego remontu i burzyć ścian, by cieszyć się przestrzennym pokojem. I co bardzo ważne, nakład finansowy przy takich projektach jest niewielki.

Kolory, które optycznie powiększają przestrzeń

Powszechnie przyjmuje się, że jasne kolory powiększają przestrzeń, ponieważ odbijają światło. W przypadku długich i wąskich pokoi warto postawić na biel, jednak tylko o chłodnych odcieniach, które optycznie „odsuwają się” od obserwatora. Ciepłe natomiast „przybliżają” obserwatora do siebie. Ciekawym pomysłem jest także pomalowanie ścian dwoma kolorami. Krótsze ściany mogą być pomalowane kolorami ciemniejszymi, jednak nie zbyt ciemnymi, np. błękit, pomarańcz lub szarość. Natomiast krótsze ściany powinny zostać pomalowane jaśniejszym kolorem, np. klasyczną bielą. Ponadto inne elementy pokoju, takie jak listwy czy framugi powinny pozostać jasne.
Ponadto alternatywną dla pomalowania pokoju na jeden kolor jest pomalowanie ścian w pasy. Szczególnie dobre jest to rozwiązanie w przypadku pomieszczeń, gdzie znajdują się dwie krótsze i dwie dłuższe ściany. Pamiętać jednak należy, że pasy muszą być poziome. Zamiast malowania można także wykorzystać tapetę w paski, jednak zwrócić należy uwagę na to, że zbyt dużo kolorów może wywołać efekt przytłoczenia przestrzeni. Ponadto motyw pasków można wykorzystać także na podłodze, np. w postaci deseniu na dywanie.

Jak powiększyć pokój przy pomocy luster

Inny ciekawy pomysł na optyczne powiększenie powierzchni pokoju to ustawienie luster. Odpowiednio ułożone lustra mogą powiększyć przestrzeń nawet dwukrotnie. Ważne jest ich idealne ustawienie, albowiem lustra zawieszone poziomo poszerzają przestrzeń, natomiast powieszone pionowo – podwyższają ją. Ponadto można ulokować lustro na przeciwko wejścia do pokoju lub w jego rogach. Dla bardzo małych pokojów polecane jest umieszczanie lustra na całej ścianie, najczęściej w formie mebli z drzwiami przesuwanymi.

Efekt głębi

W przypadku położenia na ścianach tapet, należy pamiętać, by były one ozdobione drobnymi wzorami, które w szczególności powiększają przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem jest także fototapeta, która umiejętnie wykorzystuje perspektywę oraz tworzy efekt głębi, czyli wrażenie niekończącej się przestrzeni.

Jak widać, sposobów na powiększenie przestrzeni pokoju jest wiele. Nie wymagają one wielkich nakładów finansowych, wobec czego wybór sposobu zależy jedynie od naszego gustu i preferencji.

Tekst powstał we współpracy z https://kuznianaklejek.pl/.