Każdy, kto kupuje nowe mieszkanie w stanie deweloperskim, zastanawia się, jaki będzie koszt jego wykończenia. Samodzielne oszacowanie wszystkich kosztów wymaga wzięcia pod uwagę wiele czynników, którymi są zakup sprzętów RTV i AGD, położenie paneli oraz płytek, a także zakup mebli. Realizacja tych planów wymaga dużych nakładów pieniędzy i wymaga podejmowanie rozsądnych decyzji.
Koszt wykończenia mieszkania – co się na niego składa?
Ceny usług remontowych oraz materiałów budowlanych wciąż rosną, a są to niezbędne elementy, które umożliwiają wykończenie mieszkania.
Na koszt wykończenia mieszkania składa się także cena mebli, elementów sanitarnych oraz sprzętów AGD, poza tymi elementami koszt wykończenia mieszkania to także opłacenie fachowców.
Jeśli chcemy, aby koszt wykończenia mieszkania był mniejszy, wówczas możemy niektóre prace przeprowadzić samodzielnie, a z usług fachowców korzystać w ostateczności. Należy się jednak liczyć z tym, że samodzielne wykończenie mieszkania może trwać dłużej.
Jaki jest koszt wykończenia mieszkania?
Z każdym rokiem rosną ceny, a ekipy remontowe mają zajęte wszystkie terminy. Wpływ na to ma ilość kupowanych oraz budowanych nieruchomości.
Koszt wykończenia obiektu uzależniony jest od jego wielkości, materiałów, jakie będą używane oraz ceny poszczególnych elementów potrzebnych do zagospodarowania pomieszczeń. Przed rozpoczęciem prac dobrze jest wszystko sobie pomierzyć i rozpisać. Taki krok umożliwi oszacowanie przypuszczalnych kosztów związanych z wykończeniem mieszkania.
Materiałami wykończeniowymi są farby, płytki oraz panele, ale także budowlane środki chemiczne. Cena tych ostatnich jest dość wysoka, ale lepiej kupić produkty oryginalne niż ich tańsze zamienniki, które mogą być wątpliwej jakości.
Kosztu sprzętów AGD oraz mebli nie można dokładnie oszacować, ponieważ wszystko zależy od materiałów, z jakich są wykonane meble oraz od tego czy wybierzemy sprzęty z wysokiej półki, czy zdecydujemy się na coś tańszego, ale równie funkcjonalnego.
Duży wpływ na ostateczny koszt wykończenia mieszkania ma cena robocizny, ponieważ fachowcy cenią się za swoją pracę. Dobry sposobem na zaoszczędzenie jest wykonanie niektórych prac w sposób samodzielny, np. malowanie ścian czy położenie paneli.
Optymalizacja kosztów wykończenia mieszkania
Koszty wykończenia można zminimalizować poprzez samodzielne wykonanie prac remontowych, więc jeśli mamy smykałkę i czas warto zająć się remontem mieszkania we własnym zakresie.
Zatrudnienie fachowców nie gwarantuje, że prace we mieszkaniu będą wykonane szybciej, a także nie dają pewności, że remont będzie wykonany dobrze, ponieważ można trafić na różnych pracowników firmy remontowej.
Aby zoptymalizować koszty do remontu użyć można tańszych materiałów budowlanych, które nie różnią się bardzo jakością od materiałów z górnej półki. W niektórych miejscach płytki można zastąpić farbą, szkłem lub panelami winylowymi.
Mniejsze koszty mogą powstać także dzięki wybieraniu sprzętów AGD, które spełniają swoją funkcję, ale nie są najnowszej generacji, np. telewizor mający mniej cali.