nall.pl

Atrakcyjne wnętrza

jak przykleić drewniany parkiet
Budownictwo

Jak przykleić drewniany parkiet?

Drewno znowu wraca do łask i trzeba przyznać, że ten materiał ma coś w sobie. Zachwyca estetyką, ale i charakterem. Niewątpliwie drewno jest synonimem jakości czy rodzinnych więzi. Jeżeli szukacie fajnego materiału na podłogę, to warto zainwestować w parkiet. Dziś podpowiemy Wam, jak prawidłowo kleić parkiet.

Klejenie parkietu – o czym trzeba pamiętać?

Klejenie parkietu co do zasady nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Niewątpliwie decydując się na parkiet, zyskacie piękne wykończenie podłogi w niezwykle eleganckim wydaniu. Można powiedzieć, że kluczem do udanej pracy jest odpowiedni klej i tutaj polecamy Wam odpowiednie kleje do drewna. Najlepiej wybrać poliuretanowe albo na bazie żywic alifatycznych. Skoro wiecie już, jaki klej warto wybrać, trzeba też pamiętać, że za pomocą kleju kleimy nie tylko podłogę, ale i boczne elementy. Według starej szkoły fachowców, nim rozpoczniemy klejenie parkietu, warto ułożyć go na podłodze na przynajmniej kilka dni. Aklimatyzacja parkietu jest zalecana między innymi dlatego, że między sklepem czy hurtownią, gdzie leżał parkiet, a pomieszczeniem, w którym jest układany, panuje duża różnica temperatur, ale też inna wilgotność, która dla drewna jest niekorzystna.

Jak kleić parkiet?

Zasady klejenia parkietu zasadniczo są niezwykle proste. Pamiętajcie jednak o ważnej rzeczy, a mianowicie, że klejenie można rozpocząć dopiero, gdy zakończycie inne mokre prace w budynku. W innym wypadku parkiet może zacząć bardzo szybko butwieć. Oczywiście trzeba odpowiednio przygotować podłoże, które musi być suche, nośne oraz właściwie wypoziomowane. Należy je oczyścić papierem ściernym, trzeba też odkurzyć wszelki pył czy kurz. Jeżeli podłoże jest krzywe, to lepiej zrobić jeszcze wylewkę samopoziomującą, chyba że będziecie kleić długie deski. W takim przypadku lepiej wyrównać podkład przed szlifowaniem. Wszelkiego rodzaju płytki drewniane czy też deski można docinać, ale docinane elementy najlepiej montować przy brzegach czy obrzeżach. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednie zagruntowanie podłogi i tutaj trzeba widzieć, że podkład gruntujący należy dobrać pod kątem stanu danej podłogi, ale też kleju do drewna, jaki wybraliście. Nie zapomnijcie też o dylatacji. W tym przypadku należy pozostawić szczeliny o szerokości 1-1,5 cm, które maskuje się dekoracyjnymi listwami przyściennymi. Mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie. Jeśli parkiet nie jest fabrycznie wykończony, to koniecznie wygładźcie jego powierzchnię cyklinując go. Po wycyklinowaniu trzeba jeszcze zaszpachlować go specjalnym kitem bądź lakierem zmieszanym z pyłem drzewnym. W ten prosty sposób możecie uszczelnić połączenia między klepkami. Przed lakierowaniem trzeba jeszcze drewno zagruntować. Można jeszcze parkiet wykończyć olejem bądź woskiem.

drewniany parkiet

Jaki klej do drewna wybrać?

Klejenie drewna, a w tym przypadku klejenie parkietu nie jest trudne, wystarczy dobry klej. Jak już wspomnieliśmy dobrym wyborem są kleje do drewna poliuretanowe, które tworzą trwałe spoiny. Można też postawić na kleje na bazie żywic alifatycznych, które najczęściej nakłada się metodą natryskową, w ten sposób można przyspieszyć pracę. Ale to nie wszystkie możliwości. Otóż sprawdzą się też kleje aminowe, w składzie których znajdziemy aminowe żywice czy też utwardzacz. Jeżeli parkiet zamierzacie położyć w pomieszczeniu, gdzie występuje większa wilgotność, np. w kuchni, to powinniście postawić na kleje do drewna odporne na wodę, np. kleje D4. Ewentualnie można zastosować kleje D3 i dodać do nich utwardzacz. Do wyboru są także kleje jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Te pierwsze są łatwe w aplikacji, tyle tylko że musicie pamiętać o tym, że są wrażliwe na działanie wilgoci i nie sprawdzą się w łazience czy kuchni. Kleje dwuskładnikowe natomiast trudniej zaaplikować. Trzeba wymieszać je, by uzyskać mocne spoiwo i właśnie kleje dwuskładnikowe dobrze sprawdzą się do klejenia parkietu.

Czy warto kleić parkiet samodzielnie?

Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że tak. W końcu nie jest to trudne. Możecie też sporo zaoszczędzić, tym bardziej że ceny usług nie należą do niskich. Jednocześnie, wykonując samodzielnie pracę, poczujecie dużą satysfakcję.