Świadomość wpływu jakości powietrza na zdrowie nas samych i naszych dzieci znacznie wzrosła w ostatnich kilku latach. Jest to bardzo pozytywna wiadomość, ponieważ wiele osób zrozumiało, że wrzucając do pieca plastikowe worki i opony najbardziej szkodzi sobie i mieszkańcom swoich domów, ponieważ to tam skupi się największa ilość rakotwórczych czy mogących spowodować zatory tętnic związków.
Prawda jest bolesna: to nie Internet 5G powoduje raka, tylko beztroskie palenie śmieci i liści, oszczędzanie na piecach i zamiłowanie do usuwania filtra cząstek stałych.
Jakość powietrza w domu
Wciąż jednak mało osób zdaje sobie sprawę, że smogowe alerty informujące o konieczności zostania w domu wcale nie oznaczają, że w zaciszu mieszkania powietrze jest krystalicznie czyste. Co więcej, powietrze w domu może być nawet gorszej jakości niż na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, iż głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w mieszkaniach są świece, kominki, duża ilość plastikowych przedmiotów z których uwalniają się substancje lotne czy choćby suszące się na grzejnikach ubrania. Nie oznacza to, że warto zrezygnować z przyjemności, gdyż bardzo pomocne, szczególnie dla alergików i astmatyków, są domowe oczyszczacze powietrza.
Jak działają oczyszczacze powietrza?
W zależności od wybranego modelu i zastosowanego filtra oczyszczacze powietrza mogą usuwać z naszego mieszkania nie tylko drażniące nasz układ oddechowy pyły i cząstki, ale także nieprzyjemne zapachy. W tym celu konieczne jest wyposażenie oczyszczacza w filtr węglowy, który aktywnie wyłapuje gazy odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy.
Funkcja jonizacji jest bardzo przydatna jeżeli chcemy dodatkowo zwalczyć wirusy, bakterie i grzyby. Natomiast pyły wyłapią filtry mechaniczne lub elektrostatyczne. Najlepsze i najskuteczniejsze urządzenia są wyposażone w filtr HEPA. Filtry te klasyfikuje się w zależności od skuteczności w wyłapywaniu poszczególnych cząstek, dlatego przed zakupem warto sprawdzić jakiej klasy filtr HEPA mamy przed sobą.
Filtry należy wymieniać, dlatego przed zakupem konkretnego modelu warto zweryfikować jak częstą wymianę przewidział producent oraz ile ona kosztuje, gdyż niskie koszty eksploatacji mogą skompensować wyższy koszt zakupu danego modelu.
Wydajność oczyszczacza
Urządzenie należy dobrać do wielkości pomieszczenia. Producenci określają wydajność poprzez objętość powietrza, którą urządzenie może przefiltrować w ciągu godziny lub poprzez maksymalną powierzchnię pomieszczenia w którym urządzenie może skutecznie pracować.
Oczyszczacze mogą funkcjonować wolniej lub szybciej co wpływa na generowany hałas. Dlatego dobierając urządzenie do konkretnego pomieszczenia warto wybrać takie, którego wydajność będzie zadowalająca na najniższym biegu, gdyż wtedy zapewnimy sobie ciche i komfortowe filtrowanie powietrza na co dzień. Wyższy bieg zostawmy sobie na „specjalne” okazje.
Oczyszczacze z nawilżaczem
Wybrane modele mogą nawilżać powietrze. W zimie docenią to wszyscy, jednak szczególnie jest to polecane alergikom. Odpowiednio nawilżone powietrze gwarantuje, że w naszym mieszkaniu bakterie i grzyby będą miały utrudnione warunki rozwoju.
Wiedząc czego się spodziewać i na jakie parametry pracy należy zwrócić uwagę przed finalną decyzją zdecydowanie warto zerknąć test oczyszczaczy powietrza. W ten sposób wybierzemy model, który pozwoli nam swobodnie oddychać przez całą zimę w cenie adekwatnej do naszych możliwości.