nall.pl

Atrakcyjne wnętrza

Wnętrza

Jak wyrównać podłogę pod panele- materiały i wykonanie.

Przygotowanie podłoża na którym chcemy położyć panele to bardzo ważny etap podczas prac. Ułożenie paneli na nierównej podłodze skutkować będzie wyginaniem się paneli, łamaniem ich oraz rozchodzeniem się naprężeń w krzywy sposób co wygenerować może tylko niepotrzebne koszty związane z naprawą podłogi.

O czym pamiętać przy wyrównywaniu posadzki

Nierówności na posadzce nie powinny być być większe niż kilka milimetrów, zazwyczaj jest to 2-3mm. Sprawdzić równość podłogi można przykładając i przesuwając po niej deskę. Jeśli zauważymy prześwity wtedy trzeba podłogę wypoziomować.

Jak wyrównać podłogę pod panele z wylewką

Pierwszym krokiem jest wyrównanie podłogi za pomocą płynnej masy gruntującej. Wylanie takiej masy przygotuje podłoże do kolejnych kroków umożliwiających położenie paneli. Dzięki płynnej masie gruntującej wylewka samopoziomująca solidniej połączy się z posadzką.
Prace należy wykonywać najpierw w pomieszczeniach z które są najbardziej oddalone od drzwi. Masę wylewa się częściami i w razie potrzeby rozprowadza po posadzce przy użyciu kielni lub wałka aby dokładnie pokryła każdy fragment podłogi.
Dużą powierzchnię podłogi można podzielić za pomocą desek na mniejsze części a pozostałe po deskach dziury wypełnić masa lub cementem.

Wylewka samopoziomująca

Wylewka samopoziomująca to prosty sposób by mieć równą i stabilną podłogę pod panelami. Sposób ten wykonać może każdy bez doświadczenia w pracach wykończeniowych. Wylewka ta równo rozprowadza się po podłożu i pokrywa powstałe nierówności.

Jak wyrównać podłogę pod panele bez wylewki?

W nowo wybudowanych budynkach wylewki są świeże i dobrze wypoziomowane, a w budynkach już używanych spotkać można stare podłogi, deski lub nierówne wylewki. Takie używane podłogi trzeba przygotować w konkretnie dobrany sposób. Dobrym rozwiązaniem na wyrównanie takiej podłogi jest użycie żywicy. Trzeba użyć do tego właściwej żywicy, która dobiera się do podłoża oraz zamierzonych efektów końcowych.
Użycie żywicy zapewnia wygodne użytkowanie, krótki czas wiązania a co za tym idzie krótki czas oczekiwania by kontynuować kolejne etapy prac.
Żywica jest trwałym i wygodnym materiałem do obróbki i można mieszać ją z innymi materiałami budowlanymi.

Wyrównanie posadzki za pomocą żywicy

Aby żywica uzupełniła każdy brak w posadzce można wymieszać ją z materiałem, który nada jej objętości. Materiałem takim może być np. piasek.
Żywice nakładać trzeba warstwami, które należy wyrównywać za pomocą kielni nim zdąży zaschnać. Kolejnym jest zeszlifowanie ewentualnie powstałych nierówności i można układać podkład i panele.

Układanie paneli

Panele należy układać po dokładnym wyschnięciu wylewki. Jeśli masz jest już sucha trzeba sprawdzić czy nie powstały prześwity. Do sprawdzenia można użyć deski.
Zanim zaczniemy układać panele trzeba je zabezpieczyć przed wilgocią, która gromadzi się w posadzce i wyciszyć je. Aby przeprowadzić ten zabieg trzeba użyć folii lub specjalistycznej pianki podkładowej, która stanowić będzie warstwę izolująca.