nall.pl

Atrakcyjne wnętrza

Wnętrza

Antyki w nowoczesnym wnętrzu: jak połączyć nowe i stare?

Przyzwyczailiśmy się, iż w nowoczesnym wnętrzu pojawiają się meble o nowatorskich formach, i nie ma tu miejsca na antyki. A gdyby tak pójść pod prąd i połączyć tradycję z nowoczesnością?

Niezwykły urok starych mebli

Stare meble oraz dekoracje mają w sobie coś wyjątkowego. Dlaczego w wielu wnętrzach tak często pojawiają się starocie z innej epoki? Bo wielu z nas ma do nich ogromny sentyment. Antyki kuszą swą historią i misternym wykonaniem, zdarza się, że są dla nas cennymi pamiątkami rodzinnymi. I choć nie zawsze pasują do naszych wnętrz, staramy się je gdzieś ustawić – nie zawsze osiągając dobre rezultaty.
Czy to oznacza, że rodzinne pamiątki oraz łupy upolowane na targach staroci muszą trafić na strych? Nie! Przecież każdy antyk może okazać się rewelacyjnym dodatkiem do wnętrza – zarówno tego, w którym postawiono na styl klasyczny, jak i tego, które zostało zagospodarowane zgodnie z trendami obowiązującymi w XXI wieku.

Czym kierować się przy wyborze antyków do mieszkania?

Czy antyki w nowoczesnym wnętrzu to dobry pomysł? Tak! Choć wiele osób sceptycznie podchodzi do takiego połączenia, przy odrobinie wyobraźni można tu osiągnąć wspaniałe efekty. Kluczem do sukcesu jest tu odpowiedni wybór takich mebli oraz rozstawienie ich w ciekawy sposób. Często popełnianym błędem jest wybieranie jednego „starocia”, który nijak nie pasuje do pozostałych elementów otoczenia. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skompletowanie zestawu mebli w taki sposób, by tworzyły one spójną całość. Stare fotele można połączyć z wiekowym stolikiem, w zabytkowej komodzie można wystawić kolekcję zabytkowych naczyń. Możliwości jest sporo, a w czasopismach poświęconych pięknym wnętrzom bez wątpienia znajdziemy wiele cennych inspiracji.

Jakie antyki sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu?

Z jakich dodatków można skorzystać, by w jednym pomieszczeniu połączyć ze sobą stare i nowe? Do nowoczesnych wnętrz świetnie mogą pasować fotele oraz komody, utrzymane w pełnym przepychu stylu francuskim lub art deco. Kto nie chce kupować strych mebli, ten może postawić na piękny żyrandol lub inny dodatek (np. lustro w reprezentacyjnej ramie), który stanie się ciekawą ozdobą wnętrza.

Możliwości wprowadzenia antyków do nowoczesnego wnętrza jest wiele, a każdy z nas może stworzyć wiele ciekawych aranżacji. Warto jednak unikać takich sytuacji, w których antyki niczemu nie służą. To kolejny błąd, który popełniany jest dość często, oraz niepotrzebne zagracanie mieszkania. Stare meble oraz przedmioty wciąż mogą nam służyć, dzięki czemu każdy dodatek w naszym mieszkaniu będzie miał swe praktyczne zastosowanie. A kawa, popijana ze stylowej filiżanki, może smakować wybornie – bez względu na to, czy poda się ją przy antycznym stoliku, czy przy nowoczesnym stole.

Stare i nowe mogą stworzyć ciekawy duet. Dla tych, którzy nie boją się kontrastów, wprowadzenie antyków do nowoczesnego wnętrza może się okazać ciekawym doświadczeniem, a jednocześnie szansą na urządzenie mieszkania w intrygujący sposób.