nall.pl

Atrakcyjne wnętrza

Wnętrza

Jakie wybrać żelazko? Praktyczne porady

Żelazko to sprzęt niezbędny w każdym mieszkaniu. Może się wydawać, że jego zakup nie jest trudny. Gdy jednak przyjrzymy się sprawie bliżej, okazuje się, że na rynku jest dostępnych wiele modeli żelazek. Powinniśmy więc zastanowić się, jakie wybrać żelazko. Co warto wziąć pod uwagę?

Przewodowe czy bezprzewodowe?

Żelazko bezprzewodowe to coraz częściej wybierany model żelazek. Jego zaletą jest brak kabla zasilającego. Nie musi być ono na stałe podłączone do zasilania. Dzięki temu prasowanie takim żelazkiem jest wygodniejsze. Żelazko bezprzewodowe posiada specjalną podstawkę, na której się nagrzewa. Tego rodzaju żelazko jest wygodne i bardzo mobilne.

Z kolei żelazko przewodowe ma klasyczny kabel. Warto zwrócić uwagę, by był on odpowiedniej długości – ułatwi to wtedy manewrowanie żelazkiem. Bardzo ważne jest także połączenie kabla z żelazkiem. Gdy miejsce takie zacznie pękać, może dojść do zwarcia.

Jaka powinna być stopa żelazka?

Bardzo ważne jest, z jakiego materiału wykonana jest stopa żelazka. Od niej zależy komfort prasowania – to, w jaki sposób żelazko będzie sunąć po materiale.

Stopa żelazka może być wykonana z różnych materiałów. Metal, teflon, aluminium, materiał ceramiczny czy szafirowy – te należą do najczęściej wybieranych. Od rodzaju materiału stopy zależy też oczywiście cena żelazka.

Jaką moc żelazka wybrać?

Przy zakupie żelazka ważna jest również jego moc. Im większa, tym szybciej żelazko będzie się nagrzewać. Popularne są żelazka o mocy 2000 W. Tego rodzaju modele nagrzewają się w około minutę. Dużo szybciej nagrzeje się żelazko o mocy 2400 W. Z kolei czas nagrzewania żelazka powyżej tej mocy wynosi kilkanaście sekund. Żelazka o mocy poniżej 1000 W to najczęściej żelazka turystyczne.

Żelazko parowe czy ze stacją parową?

Warto zastanowić się, czy potrzebne będzie nam żelazko parowe. To taki rodzaj sprzętu, który oprócz tradycyjnego prasowania na sucho pozwala wykorzystać parę wodną do jeszcze bardziej efektywnego prasowania.

Na czym polega? Najpierw trzeba napełnić wodą pojemnik, a potem nagrzać ją do odpowiedniej temperatury. Pod wpływem ciepła, wytwarza się para. Naciskając przycisk spryskujemy materiał, który jest bardziej podatny na prasowanie.

Na rynku są także żelazka ze stacją parową. Wówczas pojemnik na parę jest umiejscowiony oddzielnie, poza żelazkiem. Znajduje się tam również system, który podgrzewa wodę i zamienia w parę. Przez specjalny przewód para dostaje się do żelazka.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeżeli zastanawiamy się, jakie wybrać żelazko, powinniśmy wziąć pod uwagę budżet, którym dysponujemy. Wiadomo, że przy zakupie żelazka lepiej nie oszczędzać. Żelazko o większej mocy, z lepszą stopą posłuży dłużej.

Co jeszcze jest istotne przy wyborze? Z pewnością automatyczny wyłącznik żelazka. Ile razy po wyjściu z domu zastanawialiśmy się, czy wyłączyliśmy żelazko? Żeby tego uniknąć, lepiej wybrać sprzęt z systemem, który automatycznie wyłączy się po kilku minutach. Taki wybór może uchronić przed pożarem.

Przydatne będzie również żelazko z automatycznym systemem czyszczenia stopy. Niektóre modele wyposażone są również w system, który zapobiegnie osadom z kamienia.