Przeciętny Polak spędza w domu ok. 60% swojego czasu, czyli ponad 14 godzin. Dobrym pomysłem jest więc stworzyć gustowne i funkcjonalne wnętrze.
Projektowanie wnętrz nie należy do czynności, które można wykonać w sposób spontaniczny, bez dokładniejszego planowania. Składa się z wielu etapów, z których nad każdym trzeba pochylić się na dłuższy moment. Projekty mieszkań wymagają więcej niż jedynie wyboru stylu wnętrzarskiego.
Pomiary i plan
Pierwszy krokiem koniecznym do rozpoczęcia całego procesu projektowego jest zrobienie pomiarów. Wiedza nt. długości i szerokości pomieszczeń, a także ich wysokości umożliwi sprawniejsze rozplanowanie zagospodarowania przestrzeni i pozwoli uniknąć rażących pomyłek. Zrobione pomiary warto nanieść na plan nieruchomości, zaznaczając także lokalizację oraz wymiary okien, drzwi wraz ze sposobem ich otwierania i kontaktów. Częstym błędem popełnianym przez osoby urządzające nowy dom jest uleganie wrażeniu, że pokój jest większy niż w rzeczywistości. Konsekwencją tego jest próba ulokowania w nim zbyt dużych gabarytowo mebli, co utrudnia swobodne poruszanie się po pokoju i przytłacza wizualnie.
Zaplanowanie przeznaczenia pomieszczeń
Po przygotowaniu planu mieszkania lub domu można zastanowić się nad rolą, którą mają pełnić dane pokoje. Najważniejszą zasadą jest oddalenie części sypialnej od dziennej. Inaczej intymny, wyciszający charakter sypialni zostanie zaburzony przez zapachy dobiegające z kuchni lub dźwięki telewizora z salonu. Najprościej wygląda sytuacja z podziałem na owe strefy w domach dwupiętrowych.
Podłogi
O ile ściany można przemalować a meble zmienić, wybór podłogi to poważna decyzja, której nie podejmuje się często. Dlatego należy zastanowić się nad rodzajem podłogi, materiałem i samą kolorystyką. Wybór podłogi z drewna, laminowanej, z płytek ceramicznych czy wykładziny powinien być podyktowany przeznaczeniem pomieszczenia. Coraz więcej osób tworząc projekty mieszkań odchodzi od drewnianych podłóg na rzecz płytek imitujących drewno z gresu i terakoty. Jest to zwłaszcza dobry pomysł na projekt wnętrza domu z salonem z aneksem kuchennym.
Aranżacja wnętrza
Dla wielu jest to najprzyjemniejszy moment urządzania nowego domu. Warto jednak i tutaj zachować rozsądek i nie kupować rzeczy bez przemyślenia. Główne dwa pytania, które powinno przyświecać wyborowi mebli to: Który styl wybrać? Jaki cel ma mu przyświecać? W przypadku pierwszego pytania istnieje cała gama różnorodnych stylów wnętrzarskich, jedne tak świeże, że wywołujące szok u gości odwiedzających mieszkanie, inne – ponadczasowe, wzbudzające niezmiennie zachwyt. W kwestii celu mogą być to meble łączące w sobie minimum dwie funkcje, co jest przydatne zwłaszcza na małych powierzchniach lub spełniające wyłącznie jeden cel – wzbudzającym pozytywne doznania estetyczne.
Samodzielne projektowanie wnętrz czy projektanci wnętrz Warszawa?
Zaprojektowanie wnętrza swojego mieszkania w całości samemu jest niezwykle czasochłonnym i skomplikowanym zadaniem. Trzeba jednocześnie potrafić spojrzeć na to od strony technicznej, jak i ze zmysłem artystycznym. Jest to droga usłana wieloma decyzjami. Dlatego dobrym pomysłem wydaje się zlecenie wykonania projektu
W tej kwestii studio projektowania wnętrz Warszawa ma bogatą ofertę, mogącą zaspokoić potrzeby każdego. Architekci wnętrz Warszawa zapewniają więc projekty na miarę marzeń.