nall.pl

Atrakcyjne wnętrza

Projekty domów
Dom

Projekty domów z płaskim dachem od MURATORA

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu domy z płaskim dachem były niezwykle chętnie wznoszone na terenie naszego kraju. Choć później przez pewien czas odeszły one w zapomnienie, obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę odświeżonej wersji PRL-owskiej „kostki”. Z myślą o ich potrzebach w katalogu MURATORA znalazły się setki gotowych projektów utrzymanych w tej stylistyce, które umożliwią realizację marzeń o własnym, nowoczesnym domu ze stropodachem. Czym się cechują projekty domów z płaskim dachem, jakie są ich zalety oraz co na temat ich realizacji mówią przepisy?

Projekty domów z płaskim dachem – charakterystyka

Zainteresowały nas projekty domów z płaskim dachem? Na stronie https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-z-plaskim-dachem/ możemy przyjrzeć się wielu ciekawym propozycjom, wyróżniającym się nowoczesną stylistyką i wysoką funkcjonalnością. W kolekcji MURATORA czekają na nas projekty o metrażu od nieco ponad 20 m2 aż do blisko 550 m2, spełniające potrzeby mniej i bardziej wymagających inwestorów.

Zależnie od naszych indywidualnych upodobań, możemy zdecydować się na parterowy dom z płaskim dachem bądź wersję piętrową. Może on przybierać prostą, minimalistyczną formę bez ozdobnych detali, jak również zachwycać swoją urozmaiconą bryłą, bogatą w wykusze, podcienie czy dekoracyjne belki. Na uwagę zasługuje również wygodne i starannie dopracowane wnętrze takich budynków. Zapewnią one optymalny komfort i prywatność każdemu domownikowi z osobna, a dzięki praktycznym, dodatkowym pomieszczeniom – będzie funkcjonalne w codziennej eksploatacji.

Zalety projektów domów z płaskim dachem

Projekty domów z płaskim dachem posiadają wiele atutów, istotnych dla osób planujących ich realizację. Pierwszym – i zapewne jednym z najważniejszych – argumentów przemawiających za ich budową jest niższy koszt wykonania płaskiego dachu. Stropodach nie wymaga bowiem przygotowania więźby ani wykonywania drogiego poszycia. Co więcej, na płaskiej powierzchni dachu możemy urządzić zielony taras, który będzie wliczał się w 50 % do powierzchni biologicznie czynnej działki. Jest to szczególnie istotne, gdy nasz teren pod budowę jest wyjątkowo niewielki. Dwupiętrowy budynek ze stropodachem nie posiada skosów na wyższej kondygnacji, pozwalając nam w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń użytkową. Wykazuje się doskonałą odpornością na działanie silnego wiatru, bez trudu wytrzymując intensywne wichury. Jest on także łatwiejszy do ogrzania – jego zwarta bryła i płaski dach pozwalają na zredukowanie strat ciepła, co przekłada się na zmniejszenie wysokości rachunków za opał.

Budowa domu z płaskim dachem a przepisy

Jeśli rozważamy budowę domu z płaskim dachem, upewnijmy się, czy lokalne prawo dopuszcza taką możliwość. Może bowiem okazać się, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzja o Warunkach Zabudowy zezwalają jedynie na wznoszenie budynków z dwu- lub wielospadowym zadaszeniem. Będzie to spowodowane faktem, że taki obiekt nie pasowałby do okolicznej zabudowy. W takiej sytuacji pozostaje nam wybór innego projektu domu, o kącie nachylenia dachu zgodnym z zapisami MPZP lub WZ.

Projekty domów z płaskim dachem to projekty, które od kilku lat odnotowują stale rosnącą popularność. Doskonale wpisują się bowiem w gust współczesnych inwestorów, pozwalając na stworzenie niedrogiego w budowie i utrzymaniu budynku mieszkalnego. Jeżeli i nam takie rozwiązanie przypadło do gustu – koniecznie zajrzyjmy do katalogu MURATORA, gdzie znajdziemy najlepsze projekty domów z płaskim dachem.

Zdjęcie: Projekt M262a – Słuszny wybór – wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl