nall.pl

Atrakcyjne wnętrza

Wnętrza

Czym kleić styropian – o różnicach pomiędzy tradycyjną zaprawą, a gotowym do użycia klejem?

Styropian jest od wielu lat najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym. Inwestorzy i wykonawcy chętniej go wybierają z uwagi na łatwiejsze mocowanie i niższą cenę przy tych samych parametrach, jeśli chodzi o przenikanie ciepła, które posiada wełna mineralna. Co roku styropianem ocieplanych jest tysiące metrów kwadratowych ścian domów jedno i wielorodzinnych, zapewniając mieszkańcom nie tylko odpowiedni komfort i mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, ale również znacząco obniżając koszty ogrzewania.

Klejenie styropianu nie jest zadaniem skomplikowanym. Warto jednak powierzyć go wykwalifikowanym wykonawcom, którzy mają wprawę nie tylko z jego klejeniem, ale również docinaniem czy szlifowaniem. Zatem czym kleić styropian?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów różnych producentów do klejenia płyt styropianowych. Różne są składy tych produktów, właściwości robocze i deklarowane parametry. Na półkach marketów budowlanych czy hurtowni znajdziemy różne zaprawy klejące w różnych przedziałach cenowych. Nie oznacza to zawsze, że produkt markowy i rozpoznawalny będzie lepszy od tego, który na rynku jest mniej popularny. Liczą się parametry.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zaprawy klejącej do styropianu?

Najważniejszym parametrem kleju do styropianu jest jego przyczepność do podłoża i samego styropianu. Warto porównać ten parametr analizując produkty kilku firm. Jeśli do ocieplenia budynku używamy styropianu grafitowego należy sprawdzić czy dana zaprawa klejąca jest dedykowana również do grafitu. Ponadto warto zwrócić uwagę na czas schnięcia i wiązania zaprawy. Najczęściej wynosi on 48h, ale warto się upewnić, gdyż od tego zależą dalsze etapy prac dociepleniowych.
Zaprawy klejące są sprzedawane w formie suchego proszku do rozrobienia z wodą, składającego się ze spoiw hydraulicznych, polimerów, drobnoziarnistych wypełniaczy mineralnych oraz dodatków modyfikujących. Jego zużycie wynosi średnio ok. 4 kg na 1 metr kwadratowy.
Poza zaprawą klejącą do styropianu możemy kupić uniwersalny klej do klejenia styropianu i zatapiania siatki zbrojącej. Jest on nieco droższy, ale wyklucza możliwość pomyłki na tych dwóch, odrębnych etapach prac dociepleniowych, zwłaszcza na dużych budowach (inwestycjach).

Nowa alternatywa dla tradycyjnej zaprawy

Od kilku lat na rynku dostępny jest gotowy do użycia klej do styropianu w wersji pistoletowej. Choć jest on zdecydowanie łatwiejszy i szybszy w aplikacji to jest sporo droższy od tradycyjnej zaprawy. Posiada jednak kilka właściwości, które deklasują klasyczne kleje do styropianu: mowa o czasie schnięcia i gotowości ściany do kołkowania. Taki klej ponadto stosuje się wypełniania pionowych szczelin w izolacji termicznej, co eliminuje tzw. mostki termiczne (czyli miejsca, przez które z budynku ucieka ciepło).
Pomimo wielu zalet gotowego do użycia kleju jest on stosunkowo rzadko, z uwagi na wysoką cenę, używany przez inwestorów i wykonawców przy docieplaniu elewacji. Częściej stanowi uzupełnienie tego etapu dzięki temu, że pozwala szybko i precyzyjnie wypełnić pionowe szczeliny w ścianie pomiędzy płytami styropianowymi.