nall.pl

Atrakcyjne wnętrza

Wnętrza

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca. Jaką wybrać?

Lodówka to sprzęt niezbędny w każdej kuchni. Służy nie tylko do przechowywania produktów, ale może stać się także elementem wystroju wnętrza. Trzeba więc zadbać o właściwy jej wybór. Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Oto pytanie, przed którym staje każdy, kto urządza kuchnię. Ponadto lodówka może być jednodrzwiowa lub dwudrzwiowa, z zamrażalnikiem na górze lub na dole. Jaką wybrać? Wszystko zależy od powierzchni kuchni oraz kwoty, którą chcemy na lodówkę przeznaczyć.

Lodówka do zabudowy

Za wyborem lodówki do zabudowy przemawia wiele argumentów. Taka lodówka jest przede wszystkim niewidoczna – można ją dobrze ukryć i dopasować do kuchennej stylistyki.

W ten sposób lodówka wygląda jak pozostałe szafki kuchenne – ma takie same fronty. Czasami trudno się nawet domyślić, gdzie dokładnie stoi lodówka. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych i klasycznych. Jest również dobrym pomysłem w salonach otwartych na kuchnię, kiedy zależy nam na ukryciu lodówki.

Warto zwrócić uwagę, że lodówka do zabudowy potrzebuje odpowiedniej przestrzeni. Czasami w małej kuchni takie rozwiązanie może okazać się niemożliwe do realizacji. Lodówka do wstawienia w specjalną konstrukcję może mieć też mniejszą pojemność niż ta wolnostojąca.

Trzeba pamiętać, że do zabudowywania nadaje się lodówka przeznaczona do tego właśnie celu. Nie sprawdzi się tutaj lodówka wolnostojąca.

Lodówka wolnostojąca

Lodówka wolnostojąca może stanąć w dowolnym miejscu kuchni, w którym to zaplanujemy. Nie ma tu znaczenia zabudowa, jaką mamy w kuchni. Trzeba jednak pamiętać, by lodówka była oddalona od źródeł ciepła – kuchenki czy grzejnika. Takie rozwiązanie wciąż jest bardziej popularne w polskich kuchniach.

Przy wyborze lodówki wolnostojącej dużo większe znaczenie ma styl. Cały sprzęt będzie widoczny, dlatego powinien pasować do designu kuchni. Najczęściej wybierane są lodówki białe, jednak oferta na rynku jest naprawdę szeroka. Może być to lodówka retro, np. stylizowana na lata 50. XX wieku, model bardzo nowoczesny czy lodówka kolorowa. Taki oryginalny sprzęt ma szansę stać się nawet elementem dominującym we wnętrzu.

Lodówka wolnostojąca może więc być elementem dekoracyjnym w kuchni. Służą ku temu stylizowane uchwyty czy podświetlenie. Na drzwiach często znajdują się też kolorowe wyświetlacze ledowe. Taka lodówka lepiej sprawdzi się w kuchni, która jest oddzielnym pomieszczeniem, które nie jest połączone z salonem.

Jaką lodówkę wybrać?

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Przy wyborze trzeba brać pod uwagę różne czynniki. Ważna jest powierzchnia kuchni, jej stylistyka oraz cena sprzętu. Lodówka do zabudowy będzie z pewnością droższa od sprzętu wolnostojącego.

Lodówka do zabudowy powoduje, że aranżacja będzie spójna, a sprzęt schowany. Trzeba jednak pamiętać o ograniczonej liczbie modeli i wyższej cenie. Taka lodówka będzie też na stałe powiązana z meblami. Przy remoncie trzeba mieć to na uwadze.

Z kolei lodówka wolnostojąca jest bardziej mobilna. Przy ewentualnej awarii jest łatwiejszy dostęp do takiego sprzętu. Do wyboru mamy też większą ilość modeli, w różnych stylistykach i w szerszym przedziale cenowym.