Styropian elewacyjny jest jednym z najchętniej wykorzystywanych rodzajów styropianu na polskim rynku. To materiał izolacyjny o szerokim spektrum zastosowania. Produkuje się go na podobnej zasadzie, co tradycyjny styropian w białej odmianie. Można w nim znaleźć grafit, dzięki czemu produkt zyskuje charakterystyczne ubarwienie. Trudno jest go pomylić z jakąkolwiek inną odmianą. To inwestycja na lata, która łączy przyjemne z pożytecznym.
Styropian elewacyjny – w jakich sytuacjach może okazać się strzałem w dziesiątkę?
Niewątpliwym atutem styropianu elewacyjnego jest to, że materiał uznaje się za bardzo uniwersalny. Wykorzystuje się go w trakcie termomodernizacji budynków. Wykazuje się współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie 0,030 W/(mk). To skuteczna warstwa ocieplająca, która pełni jednocześnie funkcję reprezentacyjną. Stąd nazwa elewacyjny.
Styropian elewacyjny daje możliwość wykorzystania cieńszej warstwy izolacyjnej. Nic dziwnego, że budowlańcy tak chętnie po niego sięgają. Pomieszczenie jest lepiej doświetlone i służy m.in. komfortowej pracy zdalnej lub sprawnej nauce. Ponadto ten typ styropianu jest bardzo atrakcyjny pod kątem wizualnym. Rzuca się w oczy przechodniom i charakteryzuje się designerskim podejściem do realizowania prac termoizolacyjnych.
Styropian elewacyjny – podstawowe zalety oraz montaż
Kluczowym aspektem przy inwestycjach związanych ze styropianem elewacyjnym jest to, aby ten materiał poprawnie zamontować. W związku z tym odpowiadają za to odpowiednio przeszkoleni budowlańcy. Warto dostosować się do poniższych zasad:
- przed montażem styropian powinien być składowany w miejscu, które nie będzie narażone na silne oddziaływanie promieni słonecznych,
- klej należy nakładać metodą obwodowo-punktową,
- klej powinien pokrywać około 40 procent całości powierzchni,
- na warstwie styropianu powinny się znaleźć tynk oraz siatka zbrojona.
Styropian elewacyjny jest dość nowoczesnym rozwiązaniem, które szybko zyskało aprobatę ze strony klientów. Sprawdzi się przede wszystkim w sytuacji, w której w budynkach będą się znajdować niewielkie okna. Proces montażu nie jest zbyt skomplikowany i czasochłonny (jeśli zajmują się tym profesjonaliści). Ponadto ta odmiana styropianu gwarantuje bardzo estetyczne efekty. Jest bezpieczny w użytkowaniu i można go bez problemów utylizować. Taki produkt spełni oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów, zwłaszcza na stosunkowo niewielkich budowach. W każdym możliwym przypadku inwestycja powinna zwrócić się z nawiązką.