nall.pl

Atrakcyjne wnętrza

Wnętrza

Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu. Jak ją osiągnąć?

Wilgotność powietrza w mieszkaniu to bardzo ważna kwestia. Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu powinna mieścić się w granicach 30-60%. Utrzymanie tych norm ma znaczenie przede wszystkim dla naszego zdrowia. Jest to również istotne dla sprzętów czy mebli znajdujących się w mieszkaniu, ubrań czy książek.

Prawidłowa wilgotność, czyli jaka?

Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu będzie różna w zależności od pór roku i pogody. W zimie, przy ogrzewaniu znacząco ona spada. Powietrze w mieszkaniach, które nie są wietrzone staje się suche. Wilgotność może wtedy wynosić nawet 20%, czyli zdecydowanie za mało.

Z kolei wilgotność powietrza jest większa latem, przy opadach – wynosi wtedy nawet 80%. W okresach ciepłych wilgotność powietrza wynosi około 50%.

Wilgotność zależy również od temperatury w pomieszczeniu. Im cieplej jest wewnątrz, tym mniej pary wodnej znajduje się w powietrzu. Wówczas wilgotność spada. Jeżeli temperatura jest niższa, wilgotność będzie rosła. W pokoju, w którym panuje temperatura 20-22 stopnie Celsjusza wilgotność powinna wynosić w granicach 40-60%.

Zbyt mała, zbyt duża wilgotność – konsekwencje

Zarówno zbyt mała wilgotność powietrza w mieszkaniu, jak i zbyt duża wilgotność może być dla zdrowia niekorzystna. Przy zbyt niskiej wilgotności może dojść do podrażnienia dróg oddechowych i wysuszania błon śluzowych. Odporność organizmu spada, a tym samym staje się on bardziej podatny na infekcje. Dochodzi też do wysuszania się skóry, które prowadzi do szybszego starzenia się. Zbyt niska wilgotność powietrza w mieszkaniu działa też niekorzystnie na meble, zwłaszcza drewniane czy parkiety. Powoduje ich wysychanie.

Równie niebezpieczna jest zbyt duża wilgotność powietrza w mieszkaniu. Jeżeli chodzi o zdrowie, jesteśmy narażeni na rozwój wirusów, bakterii, pleśni czy roztoczy. W związku z tym może dochodzić do infekcji i problemów z oddychaniem. Bóle głowy, alergie czy złe samopoczucie – to kolejne problemy pojawiające się w zbyt wilgotnym mieszkaniu. Wilgoć jest także niekorzystna dla mebli, książek czy ubrań. Na ścianach mieszkania może wystąpić grzyb czy pleśń, a ubrania w szafie będą mieć zapach stęchlizny.

Jak dbać o prawidłową wilgotność?

Warto zadbać o prawidłową wilgotność powietrza. Przede wszystkim trzeba pamiętać o wietrzeniu. Można to robić także zimą. Dzięki wietrzeniu minimalizujemy ilość wirusów w powietrzu.

Jeżeli mamy problem z odpowiednią wilgotnością, trzeba sprawdzić wentylację w mieszkaniu. Najlepiej tę czynność powierzyć profesjonaliście, który zadba o odpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu. Jeśli występuje problem zbyt dużej wilgoci, istotne są nawiewniki montowane w oknach, które zapewnią odpowiednią wentylację. W tej sytuacji powinny też sprawdzić się osuszacze powietrza.

Z kolei jeżeli powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche, trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Potrzebne są nawilżacze powietrza wolnostojące lub nawilżacze na kaloryfery. Istotną rolę w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powierza w pomieszczeniu mogą też pełnić kwiaty. Dobry wpływ na wilgotność mają kwiaty cięte ustawione w wazonie, a także akwarium w pokoju.