nall.pl

Atrakcyjne wnętrza

Wnętrza

Spiżarnia w domu – jak zaprojektować funkcjonalne pomieszczenie?

Spiżarnia to w przeszłości codzienny widok w naszych domach. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zapomnieliśmy o jej zastosowaniu i zrezygnowaliśmy z tego udogodnienia. Od pewnego czasu jednak coraz więcej osób zaczyna zauważać jej brak i chętnie wraca do tego pomysłu. Jak zaaranżować funkcjonalną spiżarnię?

Gdzie urządzić spiżarnię?

Spiżarnia w domu powinna znajdować się blisko kuchni, w garażu lub piwnicy. Są to najbardziej funkcjonalne rozwiązania, które ułatwią korzystanie ze spiżarni.

Najwygodniejszym położeniem spiżarni jest kuchnia, gdzie będziemy mogli bez problemu schować czy wyjąć żywność w trakcie przygotowywania posiłków. Wygodne jest również ulokowanie spiżarni w pobliżu garażu. Zakupy można rozpakowywać bezpośrednio w spiżarni i nie trzeba dźwigać ich po domu.

Spiżarnia w domu, która znajduje się koło garażu ma jeszcze jedną zaletę. Łatwo jest utrzymać niższą temperaturę, która jest niezbędna do przechowywania żywności. Warto pamiętać, że wybierając miejsce na spiżarnię, najlepiej skoncentrować się na północnej lub północno-wschodniej części domu. Tu zawsze panują niższe temperatury.

Spiżarnia, w której chcemy przechowywać wędliny, owoce czy przetwory musi mieć odpowiedni mikroklimat. Temperatura nie może przekroczyć 16 º C, najlepiej by wahała się w granicach 10 – 15 º C. Ważna również jest wilgotność, która powinna wahać się w granicach 55% – 65%.

Chcąc uzyskać takie warunki warto zaprojektować spiżarnię jako pomieszczenie bez okien, przez które mogłoby wpadać słonce. Ważna jest również odpowiednia wentylacja. Przyda się nawiewnik lub kanał wentylacyjny.

Stosując wentylacje grawitacyjna można zamontować wentylator. Konieczne jest jednak zabezpieczenie, go przed owadami, które chętnie dostałyby się do naszych zapasów.

Jak wykończyć spiżarnię?

Funkcjonalna spiżarnia w domu nie powinna być mniejsza niż 3m2. Wygodna spiżarnia ma nie mniej niż 5m2. Bardzo ważne jest również jej wykończenie, które pomoże utrzymać odpowiednie warunki.

Spiżarnia w domu musi być pomieszczeniem bardzo czystym. Utrzymanie porządku nie powinno być problemem, dlatego należy zadbać, by spiżarnia była wykończona tak, by jej sprzątanie nie było trudnym zadaniem.

Na podłodze sprawdzą się płytki ceramiczne, gres czy nawet kamień. Ściany można pomalować farbą lateksową.

Niezmiernie ważnym elementem spiżarni jest oświetlenie. Warto zadbać, by na środku wisiała duża, jasna żarówka, która pozwoli na wygodne i szybkie odnalezienie potrzebnych produktów. Warto również postarać się, by półki były odpowiednio doświetlone. Poszukiwanie produktów w głębi pomieszczenia okaże się dużo łatwiejsze.

Wybierając żarówkę warto pamiętać, że musi być ona dostatecznie jasna. Bardzo ważne jest, by nie było to światło zimne i niebieskie. W takim odcieniu produkty wyglądają na zepsute!

Wybierając półki warto zadbać, by były one umieszczone na całej długości ściany. Nie warto również robić półek, które są głębokie. Produkty ustawione z tyłu mogą się przeterminować nim do nich dotrzemy. Wąskie półki sprawią, że wyszukiwanie produktów nie będzie trudne.