Wbrew pozorom nie tak łatwo kupić kołdrę. Jest wiele cech, które determinuje jej zakup. Niemniej jak to w życiu jedne są ważniejsze, a inne mniej.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kołdry?
Po pierwsze na jej wypełnienie, bo to ono decyduje, czy będzie nam się dobrze spało, czy nie. Po drugie na pokrycie. To ono po prawdzie najbardziej determinuje to, jak bardzo wytrzymała i elastyczna jest kołdra. Przy wyborze tego typu produktów trzeba wziąć pod uwagę, czy aby nie jest się uczulonym na pierze, czy puch.
Wykonanie kołdry też ma tu znaczenie. Najlepiej, żeby była zszyta ręcznie. Niemniej w dzisiejszych czasach rzadko spotyka się takie modele kołder. Toteż, gdy ma się do czynienia z masowym produktem, warto chociaż sprawdzić, czy kołdra jest choćby podzielona na komory. Nie zawadzi sprawdzić, czy szwy kołdry są lamowane, czyli obszyte taśmą.
Jaką kołdrę kupić?
To zależy od tego, czy zależy nam na tradycji, czy bardziej podoba nam się nowoczesność. Jeśli zwycięży to pierwsze, to wtedy warto rozejrzeć się za kołdrami puchowymi. Ich zaletą jest to, że są lekkie, doskonale odprowadzają pot i pozwalają skórze oddychać. Ponadto jak nie trudno zgadnąć, nadają się zarówno na zimę, jak i lato.
Są w pełni ekologiczne i naturalne, co zapewne ucieszy osoby troszczące się o środowisko naturalne. Podobną charakterystykę do puchowych kołder mają kołdry z pierza. Jednak są one od nich znacznie cięższe oraz nie grzeją aż tak dobrze. Jedyną ich przewagą nad puchowymi jest to, że są od nich tańsze i lepiej wypromowane przez ich producentów.
A co gdy ktoś jest na nie uczulony?
Wtedy pozostają mu kołdry z wełny lub jedwabiu. Kołdrę z wełny wytwarza się z sierści merynosów australijskich. Jest to bardzo popularny gatunek owiec. Kołdry z wełny merynosów są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku. Są także w obiegu kołdry z wełny wielbłądziej. Charakteryzuje się ona tym, że jest ona bardzo sprężysta, nie ogranicza przepływu powietrza, przez co skórze lepiej się oddycha. A co najistotniejsze z perspektywy każdego alergika- nie uczula.
Gdy nie przekona nas żadna z powyższych kołder, to można wtedy spróbować zaopatrzyć się w taką z kaszmiru. Po pierwsze jest przyjemna w dotyku. Po drugie świetnie izoluje ciepło. Zimą doskonale grzeje, za to latem jej właściwości termoizolacyjne nieco się zmniejszają, dzięki czemu łatwiej pod nią wytrzymać. Kaszmirowa kołdra nie przyciąga też kurzu ani roztoczy, a to rzadkość.
Co jeszcze warto wiedzieć o kołdrach?
Przede wszystkim to, że powinny być one dopasowane do wymiarów łóżka. Mogą być od niego szersze, ale nigdy węższe. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza gdy na łóżku mają spać co najmniej dwie osoby. Po drugie, by nie przeszły one całkowicie nieprzyjemnymi domowymi zapachami, warto od czasu do czasu je wietrzyć.
Jeśli chodzi o ceny, to kołdry syntetyczne z wełny lub innego tworzywa, są zazwyczaj sporo tańsze od tych z puchu, czy pierza. Oczywiście to, ile kosztuje dana kołdra- w dużej mierze zależy od jej wielkości oraz grubości. Te dwie zmienne są tak samo ważne przy ustalaniu ceny, jak nazwa jej producenta.