nall.pl

Atrakcyjne wnętrza

Jak zaaranżować sypialnię na poddaszu
Dom

Jak zaaranżować sypialnię na poddaszu?

Sypialnia na poddaszu jest miejscem przytulnym, zacisznym oraz idealnym pod kątem wysokiego komfortu snu. Jednak w prkatyce poddasze musi zostać odpowiednio zaaranżowane i wykończone, aby rzeczywiście spełniała swoje funkcje. W tym artykule dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę przy adaptacji poddasza. 

Sypialnia na poddaszu – jak ją urządzić?

Być może posiadasz dom parterowy ze strychem lub poddaszem nieużytkowym i myślisz o zwiększeniu dostępnej powierzchni użytkowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaadaptować poddasze. Takie prace zazwyczaj są traktowane jako nadbudowa domu, jako iż budynek zyskuje dodatkową kondygnację, ale nie zwiększa powierzchni zabudowy. Kluczową kwestią przy adaptacji poddasza jest zwrócenie uwagi na prawidłowe ocieplenie dachu, wytrzymałość stropu, a także zapewnienie optymalnej wentylacji. Konieczne jest także dociągnięcie przyłączy: elektrycznego i wodno-kanalizacyjnego. Niezbędne okaże się także ogrzewanie wnętrz.

Oddzielenie strefy dziennej na parterze od strefy nocnej na poddaszu niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, w ten sposób zyskujemy bardziej dyskretną oraz intymną przestrzeń, do której zazwyczaj dostępu nie będą mieli goście. Jednocześnie, na parterze zyskujemy dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać na liczne udogodnienia, takie jak chociażby pokój dzienny, schowek czy gabinet. Jednocześnie, modna sypialnia na poddaszu niezaprzeczalnie ma w sobie pewien klimat i urok. Skosy dachu we wnętrzu budują poczucie bezpieczeństwa i sprzyjają szybszemu zasypianiu, zwłaszcza, gdy do snu kołysze nas delikatny dźwięk wiatru oraz deszczu.

Nowoczesna sypialnia na poddaszu

Planując strefę nocną na poddaszu warto pomyśleć o jednej sypialni, która będzie większa oraz wyposażona w odrębną łazienkę i garderobę.Jest to właśnie sypialnia na poddaszu która ma zapewnić większy komfort rodzicom lub młodemu małżeństwu mieszkającemu ze swoimi rodzicami. Łazienka i garderoba to strefa intymna i często zależy nam na tym, aby nie miały do niej dostępu osoby trzecie. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, na korytarzu należy pozostawić miejsce na dodatkową łazienkę dla pozostałych sypialni na poddaszu. Dużym udogodnieniem w funkcjonalnej sypialni małżeńskiej jest również dostęp do balkonu, loggi lub tarasu widokowego.

Przede wszystkim warto zastanowić się nad łóżkiem. W niewielkim wnętrzu to ono będzie najważniejszym elementem, zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym. Dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie go na środku pomieszczenia – tam, gdzie strop jest najwyżej. Pod skosem możesz postawić niski mebel: szafkę RTV lub komodę. Układ ścian może okazać się trudny do zagospodarowania. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są szafki robione na wymiar. Po obu stronach łóżka można umieścić nieduże stoliki nocne. Następnie można pomyślć o dodatkach, które podkreślą urok całej stylizacji.

Aranżacje sypialni i dekoracje 

Romantyczna sypialnia nie wymaga wielu ozdób. Już sam układ poddasza jest bardzo interesujący i minimalistyczna sypialnia jest w takiej sytuacji najlepszym wyborem. Zbyt duża liczba drobiazgów mogłaby zaburzyć harmonię sypialni i wprowadzić chaos. Jako dekorację warto wykorzystać elementy funkcjonalne: odpowiednie oświetlenie oraz tekstylia. Na ścianach możesz zawiesić lustro, które odbije słońce lub plakaty. Jeśli wolisz odważne rozwiązania, można kupić wzorzystą tapetę. Można także zdecydować się na baldachim – kolorowy inspirowany orientem lub delikatny w stylu boho. Dobrze sprawdzają się także jasne kolory.